Εδώ μπαίνουν όλες οι εκκλήσεις για Προσευχές

#16723 από Αλεξανδρα
Παρ Μαρ 22, 2013 12:50
εγω δουλευω και επισης πρεπει να κοιμιζω και τα παιδια. Θα προτιμουσα να ηταν καποια ωρα γυρω στις 11το βραδυ. Και παλι ομως, λεω απλα μια γνωμη. Θα ηθελα να ειμαι μαζι σας οποια ωρα αποφασισετε.
#16725 από Anastasia34
Παρ Μαρ 22, 2013 14:14
Αλεξανδρα έγραψε:εγω δουλευω και επισης πρεπει να κοιμιζω και τα παιδια. Θα προτιμουσα να ηταν καποια ωρα γυρω στις 11το βραδυ. Και παλι ομως, λεω απλα μια γνωμη. Θα ηθελα να ειμαι μαζι σας οποια ωρα αποφασισετε.

Ως μητερα και εργαζομενη αδελφη Αλεξανδρα, νομιζω πως εχεις τον πρωτο λογο στην επιλογη ωρας. Εαν σε βολευει στις 11 το βραδυ και συμφωνουν οι υπολοιποι τοτε ειμαστε ενταξει.

Στις 11 αποψε το βραδυ μπορουμε να ξεκινησουμε μια προσευχη για ολους τους κεκοιμησμενους. Για 10 -15 λεπτα ή ενα τρακοσιαρι...

Πρώτα ο Θεός...

vavaka έγραψε:Ισως μπορει να γινει καποια ωρα αργα το βραδυ... γιατι κι εγω δεν δουλευω αλλα εχω ενα παιδι 3 χρονων και που σημαινει πως για να μπορεσω να συμμετασχω θα πρεπει να ειμαι συγκεντρωμενη οπως ολοι μας αλλωστε.. Με μεγαλη μου χαρα παντως θα το κανω...

Να το χαιρεσαι το αγγελουδι σου αδελφη! Σ'ευχαριστω απο καρδιας. Μια μερα την εβδομαδα μπορουμε να προσευχομαστε για ολα τα παιδακια. :W
Τελευταία επεξεργασία από Παρασκευή και Παρ Μαρ 22, 2013 17:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά Αιτία: Συγχώνευση δημοσιεύσεων
#16727 από Αλεξανδρα
Παρ Μαρ 22, 2013 14:44
σας ευχαριστώ για την τόσο θερμή ανταπόκριση αλλα αν υπάρχει καποιο πρόβλημα με καποιον από τους αδερφούς, θα μπορούσα να προσαρμόσω το πρόγραμμά μου....Αν όλοι συμφωνείτε με την ώρα αυτή, χαίρομαι ιδιάιτερα.
#16734 από Ελένη
Παρ Μαρ 22, 2013 17:00
Καλησπέρα αδέλφια μου καλά :W Καλή Σαρακοστή και από μένα...

Αδελφή Αλεξάνδρα :W συμφωνώ με την αδελφή Αναστασία :W … Όσον αφορά στην ώρα, 11 νομίζω είναι πολύ καλά! Βάσει του παρακάτω μπορούμε να καθορίσουμε τις προσευχούλες μας…
«Κάθε μέρα της εβδομάδας είναι αφιερωμένη σε συγκεκριμένα πρόσωπα ή γεγονότα: η Δευτέρα στους αγγέλους, η Τρίτη στον άγ. Ιωάννη τον Πρόδρομο, η Τετάρτη στην Παναγία, η Πέμπτη στους Αποστόλους & στον άγ. Νικόλαο, η Παρασκευή στο Σταυρό του Χριστού, το Σάββατο στους νεκρούς και η Κυριακή, φυσικά, στην Ανάσταση του Χριστού.»

Επομένως Δευτέρα για όλα τα παιδάκια.
Σάββατο ας είναι για όλους τους κεκοιμημένους. Η αδελφή Αναστασία είχε πει Παρασκευή και το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ (προσωπικά λόγω Μ. Παρασκευής, δεν ξέρω αν αδελφή μου Αναστασία κάναμε την ίδια σκέψη) αλλά εφόσον υπάρχει το παραπάνω ας το ακολουθήσουμε και εμείς εκτός και αν κάποιος γνωρίζει λόγο για τον οποίο δε θα πρέπει...
Αν κάποιος ξέρει και έχει ένα ολοκληρωμένο πλάνο ή σκεφτεί κάτι ας το βάλει. Η Κυριακή ας είναι αφιερωμένη μόνο στο Θεό (με εκκλησιασμό και δοξολογία και όποιον κανόνα έχει ο καθένας)... Και πάλι φυσικά τα συζητάμε όλα αυτά... Απλά να καταλήξουμε σήμερα μέχρι τις 5 για τη σημερινή τουλάχιστον προσευχή διότι είναι και οι Α' Χαιρετισμοί σήμερα!

Η αδελφή Αγιογραφία είπε για τον ψαλμό 73 για την Κύπρο μας. Αν μπορείς αδελφή μου Αγιογραφία :W βάλε σε παρακαλώ και από έναν ψαλμό για τα παιδάκια και τους κεκοιμημένους και τους λοιπούς και μαζί με την ευχούλα είμαστε καλά… Έχουμε και τα νέα παιδιά… Αυτά και δική τους προσευχούλα να πουν αν θέλουν κάθε βράδυ στις 11 και για όση ώρα θέλουν πολύ θα βοηθήσουν αυτούς για τους οποίους θα προσευχηθούμε αλλά και εμάς…
#16740 από vavaka
Παρ Μαρ 22, 2013 18:06
Ελένη έγραψε:Η αδελφή Αγιογραφία είπε για τον ψαλμό 73 για την Κύπρο μας. Αν μπορείς αδελφή μου Αγιογραφία :W βάλε σε παρακαλώ και από έναν ψαλμό για τα παιδάκια και τους κεκοιμημένους και τους λοιπούς και μαζί με την ευχούλα είμαστε καλά… Έχουμε και τα νέα παιδιά… Αυτά και δική τους προσευχούλα να πουν αν θέλουν κάθε βράδυ στις 11 και για όση ώρα θέλουν πολύ θα βοηθήσουν αυτούς για τους οποίους θα προσευχηθούμε αλλά και εμάς…

Ναι, αν εχετε την καλοσύνη αναλυτικά τις προσευχές και τους ψαλμους ή καποιο συνδεσμο (λινκ) να τους βρουμε, για εμας τους αρχαριους :f ...
Σας ευχαριστώ πολύ από καρδιάς...
#16741 από Anastasia34
Παρ Μαρ 22, 2013 18:15
Ελένη έγραψε:Καλησπέρα αδέλφια μου καλά :W Καλή Σαρακοστή και από μένα...

Αδελφή Αλεξάνδρα :W συμφωνώ με την αδελφή Αναστασία :W … Όσον αφορά στην ώρα, 11 νομίζω είναι πολύ καλά! Βάσει του παρακάτω μπορούμε να καθορίσουμε τις προσευχούλες μας…
«Κάθε μέρα της εβδομάδας είναι αφιερωμένη σε συγκεκριμένα πρόσωπα ή γεγονότα: η Δευτέρα στους αγγέλους, η Τρίτη στον άγ. Ιωάννη τον Πρόδρομο, η Τετάρτη στην Παναγία, η Πέμπτη στους Αποστόλους & στον άγ. Νικόλαο, η Παρασκευή στο Σταυρό του Χριστού, το Σάββατο στους νεκρούς και η Κυριακή, φυσικά, στην Ανάσταση του Χριστού.»

Επομένως Δευτέρα για όλα τα παιδάκια.
Σάββατο ας είναι για όλους τους κεκοιμημένους. Η αδελφή Αναστασία είχε πει Παρασκευή και το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ (προσωπικά λόγω Μ. Παρασκευής, δεν ξέρω αν αδελφή μου Αναστασία κάναμε την ίδια σκέψη) αλλά εφόσον υπάρχει το παραπάνω ας το ακολουθήσουμε και εμείς εκτός και αν κάποιος γνωρίζει λόγο για τον οποίο δε θα πρέπει...
Αν κάποιος ξέρει και έχει ένα ολοκληρωμένο πλάνο ή σκεφτεί κάτι ας το βάλει. Η Κυριακή ας είναι αφιερωμένη μόνο στο Θεό (με εκκλησιασμό και δοξολογία και όποιον κανόνα έχει ο καθένας)... Και πάλι φυσικά τα συζητάμε όλα αυτά... Απλά να καταλήξουμε σήμερα μέχρι τις 5 για τη σημερινή τουλάχιστον προσευχή διότι είναι και οι Α' Χαιρετισμοί σήμερα!

Η αδελφή Αγιογραφία είπε για τον ψαλμό 73 για την Κύπρο μας. Αν μπορείς αδελφή μου Αγιογραφία :W βάλε σε παρακαλώ και από έναν ψαλμό για τα παιδάκια και τους κεκοιμημένους και τους λοιπούς και μαζί με την ευχούλα είμαστε καλά… Έχουμε και τα νέα παιδιά… Αυτά και δική τους προσευχούλα να πουν αν θέλουν κάθε βράδυ στις 11 και για όση ώρα θέλουν πολύ θα βοηθήσουν αυτούς για τους οποίους θα προσευχηθούμε αλλά και εμάς…

Αδελφη Ελενη με συγχωρεις που δεν ειδα το μηνυμα σου πιο νωρις! Την Παρασκευη την σκεφτηκα λογω του οτι απ'οτι ξερω η μερα επισημα ξεκιναει απο την δυση του ηλιου (δηλαδη η Παρασκευη ξεκιναει απο το βραδυ της Πεμπτης). Ομως επειδη γνωριζεις καλυτερα και για να μην μπερδευτουμε ας κανουμε αποψε για τους κεκοιμημενους και συννενοουμαστε για το υπολοιπο προγραμμα.

Καλη αρχη παιδια και ο Θεος να μας φωτισει να κανουμε το θελημα Του!
#16744 από Ελένη
Παρ Μαρ 22, 2013 18:49
Έχεις απόλυτο δίκιο αδελφή μου Αναστασία για αυτό που λες για μετά τη δύση του ηλίου! Πολύ σωστά! Εφόσον λοιπόν, η προσευχή μας είναι 11 το βράδυ μπορούμε να προσευχηθούμε για όλους τους κεκοιμημένους αδελφούς μας σήμερα :flw: ...

Anastasia34 έγραψε:Καλη αρχη παιδια και ο Θεος να μας φωτισει να κανουμε το θελημα Του!

Αμήν αδελφή μου Αναστασία :W

Αδελφή μου βαβακα :W έχεις δίκιο πρέπει να το φροντίσουμε αυτό... Μετά που θα επιστρέψουμε διαφορετικά αν κάποιος δεν μπορέσει σήμερα για κάποιο λόγο να πάει εκκλησία και γνωρίζει κάποιο λινκ...
#16755 από Anastasia34
Σάβ Μαρ 23, 2013 00:53
Ελπίζω να είχατε όλοι μια καλή αρχή. Αύριο, πρώτα ο Θεός, θα κανονίσουμε με τη βοήθεια σας το πρόγραμμα.

Εύχομαι σε όλους καληνύχτα!
#16756 από Ελένη
Σάβ Μαρ 23, 2013 00:55
Καληνύχτα αδελφή μου Αναστασία :W Δόξα τω Θεώ :flw:
Παρόμοια Θέματα Στατιστικά Τελευταία δημοσίευση
Πως να κάνετε νοερά προσευχή αδιαλείπτως...
από Άγγελος Κυρ Φεβ 09, 2014 20:07 στο Διάφοροι Γέροντες
0 Απαντήσεις
538 Προβολές
από Άγγελος
Κυρ Φεβ 09, 2014 20:07
Η νοερά προσευχή είναι η βάση της τελειότητος
από Παρασκευή Παρ Δεκ 20, 2013 23:21 στο Χριστιανική Συζήτηση
0 Απαντήσεις
254 Προβολές
από Παρασκευή
Παρ Δεκ 20, 2013 23:21
Προσευχή εν θερμώ ή θερμή προσευχή;