Ορθόδοξα κείμενα & θρησκευτικά θέματα που αφορούν την καθημερινότητα μας

#10195 από Φύλαξ
Δευτ Ιουν 11, 2012 22:32
Νηστεύεις;
Ή μήπως έτσι νομίζεις;
Τι είναι νηστεία; Μια θυσία προς τον Θεό... Μα είναι και σωματική και πνευματική...
Με την νηστεία μένεις μακρυά από συγκεκριμένες τροφές...
Μα αυτό είναι μόνο η σωματική νηστεία...
Το θέμα είναι να κάνεις πνευματικές θυσίες... Να μένεις πιο πολύ μακρυά απ'τις αμαρτίες...
Μία φορά τις άλλες μέρε 10 τις μέρες που νηστεύεις...
Όταν φτάσεις στις 10 προσπάθειες τις άλλες μέρες εκατό εκείνες...
Καλύτερο να κάνεις πνευματική νηστεία και όχι σωματική παρά το αντίστροφο...
#10204 από Vasilis1818
Τρί Ιουν 12, 2012 09:27
Ωραιο θεμα ευχαριστω πολυ!
#10209 από George Prasinos
Τρί Ιουν 12, 2012 10:52
Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου Φύλαξ. Να είσαι καλά.
#10211 από Άγγελος
Τρί Ιουν 12, 2012 11:28
Ευλογημένος να είσαι αδερφέ εν Χριστώ.
#10215 από Vasilis1818
Τρί Ιουν 12, 2012 19:04
Παιδια μιας και το θεμα ειναι για νηστεια θα ηθελα λιγο την βοηθεια και την γνωμη σας.
Ποτε μου δεν νηστευα βεβαια σε ολες τις νηστειες αλλα κρατουσα μεγαλη εβδομαδα
και τεταρτες και παρασκευες αλλα και σε μερικες μεγαλες γιορτες της εκκλησιας μας.

Αλλα τα τελευταια 2 χρονια δεν νηστευω.
Η αληθεια ειναι οτι στεναχωριεμαι που δεν μπορω να νηστεψω.
Γιατι παιδια ειλικρινα δεν μπορω. Την μεγαλη εβδομαδα απο λιγο και να χασω την νηστεια μου.
Τελευταια μερα ειχα στο μυαλο μου συνεχεια να φαω κατι και προσπαθουσα να κρατηθω.
Εμπαινε συνεχεια στο μυαλο μου το φαγητο χωρις να το θελω.

Πλεον τεταρτες και παρασκευες για μενα ειναι σαν να μην υπαρχουν. Ενω θελω να κρατησω
μολις ερχεται η μερα το μεσημερι θα φαω σιγουρα κρεας. Ειτε γιατι δεν θα το εχω στο μυαλο μου τι μερα ειναι ειτε γιατι θα πω <<ε δεν πειραζει σιγα θα κρατησω την παρασκευη>> και παει λεγοντας...

Στεναχωριεμαι που δεν μπορω να φερθω σωστα σαν χριστιανος ορθοδοξος.
Εχω να κοινωνησω 2 χρονια μονο και μονο επειδη δεν εχω την δυναμη να νηστεψω.
Μου ειπε η μανα μου περυσι στην γιορτη μου <<νηστεψε μια μερα και πηγαινε να κοινωνησεις>>.
Και της ειπα οχι. Δεν της ειπα τον λογο αλλα ο λογος ηταν επειδη τα τελευταια 2 χρονια δεν κραταω καμια μερα (εκτος της μεγαλης εβδομαδας)
και νιωθω τυψεις και αυτος ειναι ο λογος που δεν κοινωνω.
#10222 από Φύλαξ
Τρί Ιουν 12, 2012 19:47
Αδελφέ μου Βασίλη, δεν θέλω να σε κρίνω και πιστεύω πως το ξέρεις...
Επίσης πιστεύω πως ξέρεις πως σε αγαπάω...
Για αυτό το λόγο δεν θέλω ούτε να φανώ πολύ αυστηρός ούτε πολύ ελαφρύς ώστε να χαθείς...
Δεν ξέρω αν το έχεις συζητήσει με τον πνευματικό σου ή όχι, πάντως αν δεν το έχεις κάνει καλό θα ήταν να το συζητήσεις...
Ο εχθρός έχει βρει την αδυναμία σου... 'Ολοι έχουμε αδύνατα σημεία και εκείνος πάντα μας χτυπάει εκεί...
Δεν ζούμε για να τρώμε μα τρώμε για να ζούμε... Το κρέας είναι φαγητό... Όπως φαγητά είναι και τα λαχανικά, τα όσπρια, τα φρούτα...
Την Τετάρτη και την Παρασκευή πρέπει να νηστεύουμε για να τιμίσουμε τον Θεό, τον Χριστό που σταυρώθηκε για εμάς τους αμαρτωλούς... Που έπαθε όσα έπαθε...
Από άποψη πνευματική όπως είπες μόνος σου ξέρεις ότι δεν είναι σωστό... όταν σου βάζει λογισμούς να τους λες και εσύ
"Μα να ρεζιλέψω τον Χριστό που σταυρώθηκε για εμένα και έπαθε όσα έπαθε;"
Να τον πολεμάς, δεν σου λέω ότι είναι εύκολο αλλά δεν είναι ούτε ακατόρθωτο... ο Θεός πειρασμό που δεν μπορούμε να νικήσουμε δεν επιτρέπει το σκότος να μας δώσει...
Αλλά και από άποψη σωματική το πολύ κρέας δεν κάνει καλό... Μπορεί να προκαλέσει καρκίνο... Φυσικά δεν στο λέω για να σε φοβίσω μα για να προνοήσεις...
Να παρακαλάς τον Θεό να σε βοηθάει... Να σου δίνει δύναμη... Χωρίς τον Θεό τίποτα δεν μπορούμε να κάνουμε... Ζήτακαι τι βοηθεία των γονέων σου(ειδικά αν μένετε μαζί) να σου αλλάζουν τις σκέψεις όταν πας να φας κρέας...

Ο Θεός να σε ευλογεί, ευχομαί να το ξεπεράσεις... Θα προσεύομαι για εσένα και ελπίζω ο Θεός να δεκτεί τις προσευχές μιας σκιάς...
#10223 από Vasilis1818
Τρί Ιουν 12, 2012 19:54
Σε ευχαριστω αδερφε φυλαξ!
Η αληθεια ειναι οτι εχω ξεφυγει λιγακι απο τον δρομο μου
απο οταν πηγα στον στρατο. Θα παλεψω ομως να γυρισω πισω!
Σε ευχαριστω πολυ!
#10225 από Φύλαξ
Τρί Ιουν 12, 2012 20:13
Μην ευχαριστείς εμένα αδελφέ μου μα τον Θεό... ότι καλό γράφω στην ουσία ο Θεός το εφέρε στο μυαλό μου...
Ελπίζω να τα καταφέρεις... Να είσαι ευλογημένος...
#10230 από Άγγελος
Τρί Ιουν 12, 2012 20:42
Βασίλη αδερφέ μου όπως σωστά κατά την ταπεινή μου γνώμη αναφέρθηκε ο «φύλαξ» ο εχθρός έχει βρει την αδυναμία σου... Για τον καθένα μας οι αδυναμίες είναι ξεχωριστές και ο εχθρός χτυπάει εκεί...
Πολλές φορές μας έρχονται λογισμοί που φαίνονται ότι είναι πάνω από τις δυνάμεις μας για να τους αγνοήσουμε αλλά όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε ο Θεός δεν επιτρέπει τίποτε να γίνει αν εμείς δεν έχουμε την
δυνατότητα να το ξεπεράσουμε... Όσο ενδυναμώνουμε πνευματικά τόσο μεγαλύτερη «άμυνα» χάριν Κυρίου έχουμε...
Εύχομαι ολόψυχα στην «ενδυνάμωση» σου και να το ξεπεράσεις...

Υ.Γ Διάβασε και το παρακάτω. Πιστεύω ότι θα βοηθηθείς όπως βοηθήθηκα κι εγώ...
viewtopic.php?f=141&t=4755
#10241 από Παρασκευή
Τρί Ιουν 12, 2012 21:24
Σε όλα αυτά που αναφέρθηκε ο αδελφός εν Χριστώ «φύλαξ» με έχει καλύψει.
Καλό θα είναι να μιλήσεις με τον πνευματικό σου για αυτό που αντιμετωπίζεις και να σε συμβουλεύσει κατάλληλα.
Θα προσθέσω μονάχα ένα, με αγάπη, το οποίο βοηθάει και εμένα.
Ακόμα και ο Κύριος νήστευσε και εμείς δεν μπορούμε να τηρήσουμε την Τετάρτη και την Παρασκευή; Και τις νηστείες της Ορθοδόξου μας Εκκλησίας;
Σε όλους μας ο μισόκαλος Διάβολος βάζει λογισμούς για να μας σταματήσει την νηστεία, εμείς όμως με προσευχή να ζητάμε το έλεος του Κυρίου μας.
Παρόμοια Θέματα Στατιστικά Τελευταία δημοσίευση
Η αληθινή νηστεία
από georgianoti Δευτ Ιαν 27, 2014 10:43 στο Θεολογικός Λόγος
0 Απαντήσεις
347 Προβολές
από georgianoti
Δευτ Ιαν 27, 2014 10:43
Η νηστεία των Χριστουγέννων
από Παρασκευή Κυρ Νοέμ 10, 2013 18:01 στο Χριστιανική Συζήτηση
0 Απαντήσεις
434 Προβολές
από Παρασκευή
Κυρ Νοέμ 10, 2013 18:01
Η νηστεία της Τετάρτης και της Παρασκευής
από Άγγελος Δευτ Μαρ 31, 2014 19:17 στο Αρχάγγελοι & Άγγελοι
0 Απαντήσεις
708 Προβολές
από Άγγελος
Δευτ Μαρ 31, 2014 19:17
Η νηστεία ένα πολύτιμο δώρο από τον Θεό!
από Άγγελος Τρί Φεβ 18, 2014 18:11 στο Θεολογικός Λόγος
0 Απαντήσεις
508 Προβολές
από Άγγελος
Τρί Φεβ 18, 2014 18:11
Τι είναι τελικά η νηστεία;
από Αμαλία Πέμ Φεβ 13, 2014 01:17 στο Χριστιανική Συζήτηση
0 Απαντήσεις
374 Προβολές
από Αμαλία
Πέμ Φεβ 13, 2014 01:17

Μέλη σε σύνδεση